Lokalita

Thermal Corvinus Veľký Meder • Vodný kolový mlyn v Jelke • Kolový mlyn v Tomášikove

Pozoruhodnosti okolia, príležitosti na zábavu

Náš penzión sa nachádza na juhozápade Slovenska, severne od Dunaja, v srdci Žitného Ostrova, ktorý je najväčším riekam obklopeným ostrovom v Európe. Táto nížina je aj zároveň najúrodnejšou časťou Slovenska.

Obývateľia Žitného Ostrova už od starých čias využívali energiu Malého Dunaja na poháňanie kolies na vodných mlynoch. Mlyny v súčasnosti slúžia iba ako technické pamätníky, ale vďaka dobrému stavu sú aj turistami navštevovateľné.

Tichá voda Malého Dunaja ponúka ideálne prostredie každému, kto rád chodí na vodné túry. Obsah minerálnych látok termálnej vody na Žitnom Ostrove je mimoriadne priaznivý, takže ak ste už unavený od vodných túr a chcete relaxovať, môžete využívať aj služby Thermalparku vo Veľkom Mederi.

THERMAL CORVINUS Veľký Meder

Termalpark Veľký Meder s celoročnou prevádzkou aj počas štátnych sviatkov 365 dní v roku očakáva svojich návštevníkov. Areál termálneho kúpaliska obkolesený 100 ha lesoparkom sa nachádza medzi Dunajskou Stredou a Komárnom, 10 km od maďarských hraníc a 65 km od Bratislavy.

Vo všetkých 9 bazénoch je termálna voda s teplotou 26 – 38 stupňov Celzia, ktorá má blahodárne účinky na pohybové ústrojenstvo, chrbtice, svalstva a má regeneračné účinky na ľudský organizmus.

Krytý komplex okrem 4 bazénov ďalej ponúka návštevníkom perličkový kúpeľ, masáž, biosolárium, saunový svet, bioptron liečbu, kozmetický salón, magnetoterapiu Bemer, termoakupresúrne masážne lôžko Ceragem, samoobslužnú reštauráciu a bar.

V sezóne návštevníci majú k dispozícii 9 bazénov s vodnou plochou 3 400 m2. Pre spríjemnenie pobytu našich hostí ďalej  ponúkame reštaurácie a bufety so širokým výberom jedál a nápojov , 3 tobogány, aquaaerobic, športové ihriská, ostrov drobčekov, elektroautíčka, stolný tenis a  detské ihriská.

Termalpark Veľký Meder…   To najlepšie miesto pre Vašu rodinnú zábavu…

Rezervujte si teraz

Pre väčšie skupiny a objednávky na viac dní na základe dohody poskytujeme zľavy.

Kliknite sem

Vodný kolový mlyn v Jelke

Vodný kolový mlyn v Jelke na juhozápade Slovenska patrí medzi pozoruhodné technické pamiatky a je považovaný za stredoeurópsku raritu. Ide o trojpodlažný drevený mlyn, aký sa v okolitých štátoch nenachádza.

Mlyn stojí na ľavom brehu Malého Dunaja, ktorý vytvára meandrovité koryto v katastri obce Jelka v dĺžke 23 km s prekrásnymi zátišiami vhodnými na vodnú turistiku.

Najstarší doklad o tomto mlyne pochádza z roku 1894. Pôvodne to bol lodný mlyn a až v roku 1900 sa začalo s jeho prestavbou. Pôvodne patril Jozefovi Némethovi, po ňom jeho synovi. Po prestavbe sa v ňom začalo mlieť v auguste roku 1906. Mlyn pracoval až do apríla 1951. Zásluhou Vlastivedného múzea v Galante a Obecného úradu v Jelke bola budova v roku 1992 zrekonštruovaná a v jeho okolí vybudovaný malý skanzen zameraný na poľnohospodársku minulosť obce. Obnovený mlyn je v súčasnosti sprístupnený verejnosti.

V blízkosti mlyna sa nachádza dobre vybavené táborisko pre vodných turistov s možnosťou občerstvenia, táborenia, športového vyžitia a tiež s možnosťou kotvenia lodí.

Kolový mlyn v Tomášikove

Kolový mlyn v Tomášikove na juhozápadnom Slovensku je jedným z mála pôvodne zachovaných vodných mlynov na Slovensku so spodným náhonom. Dnes slúži ako technická pamiatka ľudového mlynárstva na južnom Slovensku.

Mlyn sa nachádza asi 2 km západne od obce Tomášikovo na Malom Dunaji pri sútoku so Suchým potokom. Postavil ho v roku 1893 mlynár János Maticza. Posledná väčšia oprava a modernizácia mlyna sa uskutočnila v roku 1940. V mlyne sa mlelo až do roku 1960. V roku 1982 bol mlyn obnovený a upravený ako expozícia Vlastivedného múzea v Galante.

Budova mlyna so šindľovou strechou a veľkým lopatkovým hnacím kolesom na spodnú vodu je postavená na pilieroch z agátového dreva a je dodnes funkčná. Má inštalovaný pôvodný interiér s pôvodným mlynárskym náradím. Z brehu je prístupná drevenou lávkou so zábradlím.

Mlyn sa nachádza v krásnom prostredí lužného lesa na obľúbenej vodáckej trase. V blízkosti mlyna je možné kotviť v prípade splavu rieky, prípadne táboriť s možnosťou kúpania.